Antoni Piechniczek Honorowym Obywatelem Chorzowa


_MG_5811

Rada Miasta przegłosowałauchwałę o nadaniu honorowego obywatelstwa Antoniemu Piechniczkowi podczas sesji Rady Miasta 24 czerwca. Kilka dni później wyróżniony był na Rynku gościem jubileuszu ostatnich Mistrzostw Polski zdobytych przez Ruch Chorzów.
– Przyznam się, że jestem tym wyróżnieniem trochę zaskoczony, ale też czuję się bardzo szczęśliwy – wyznał wtedy Antoni Piechniczek, który jest trzecim piłkarzem wyróżnionym tytułem Honorowego Obywatela Chorzowa. Wcześniej zaszczyt ten spotkał śp. Gerarda Cieślika i Krzysztofa Warzychę. Okazja do wręczenia aktu nadania honorowego obywatelstwa nadarzyła się w czwartek, 29 sierpnia.
– Dawno nie było w Chorzowie tak uroczystej sesji. Tylko wybitna osoba może otrzymać takie wyróżnienie. To najwyższe odznaczenie, jakim możemy uhonorować kogokolwiek w mieście – relacjonował Waldemar Kołodziej, przewodniczący Rady Miasta.
Sesja Rady Miasta przyciągnęła wielu gości. W uroczystości uczestniczyli m.in.: Florian Lesik, Honorowy Obywatel Chorzowa i były przewodniczący Rady Miasta, posłanka Monika Rosa i poseł Marek Wójcik z Koalicji Obywatelskiej, a także Henryk Wieczorek, sportowiec, olimpijczyk i były przewodniczący Rady Miasta.
– Nie bez powodu jest Pan nazywanym człowiekiem-legendą. Dostarczył nam Pan wiele radości i wzruszenia. Cechuje Pana wielki talent, mądrość, zaangażowanie i miłość do sportu. Jest Pan nie tylko przykładem,
ale inspiracją do działania. Gratuluję – mówił podczas uroczystej sesji Rady Miasta Prezydent Miasta Andrzej Kotala.
Wręczenie aktu poprzedziła laudacja na cześć honorowego obywatela Chorzowa wygłoszona przez dra Jacka Kurka, historyka, redaktora naczelnego miesięcznika „Hajduczanin”.
– Trwa Antoniego Piechniczka piękne życie, piękne, bo niełatwe, piękne, bo pełne sukcesów zawdzięczanych talentom, ciężkiej pracy i wytrwałości, ale także i odwagi znoszenia porażek i nieżyczliwości otoczenia, piękne, bo zawsze wierne temu, co od początku i co bez końca, piękne, bo prawdziwe i godne naśladowania – odczytał dr Jacek Kurek. Były trener reprezentacji Polski nie krył wzruszenia. Opowiadał o tym, jak grał w Ruchu Chorzów. – Mieliśmy szczęście do ludzi. Zdobywaliśmy dwunasty tytuł Mistrza Polski z Teodorem Wieczorkiem. Potem przyszedł Michal Vican, z którym Ruch osiągał kolejne sukcesy. Piękna lekcja o tym, jak należy pracować z zespołem – wspominał.
–Pełną piersią i całymi garściami potrafiłem czerpać z tego, co mi zapewniały szkoły w Chorzowie i wszyscy, których w tym mieście spotkałem – podsumował Antoni Piechniczek.

| 2019-08-31 | Wiadomości