Frajda w małym kinie


_MG_5811

Jan Kidawa-Błoński, reżyser, który wychował się w Chorzowie, otworzył najmniejsze kino na Śląsku. Nowoczesna sala kinowa na 20 osób powstała w Starochorzowskim Domu Kultury. Otwarcie nowego kina było okazją, by uhonorować reżysera medalem Teodora Kalidego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury.
– To jest jak podróż w czasie. Chodziłem do wszystkich kin w Chorzowie. Najbardziej jednak pamiętam Kino Pionier, gdzie non-stop puszczano filmy. Za cenę jednego biletu można było się urwać z kilku lekcji i oglądać te same filmy kilkakrotnie – wspominał z uśmiechem Jan Kidawa-Błoński. Wyróżnienie wręczył reżyserowi Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa.
Działalność kina „Frajda” zainaugurowano projekcją filmu „Skazany na bluesa”, którego reżyserem jest Jan Kidawa Błoński, a producentem jego żona Małgorzata Kidawa-Błońska. Wcześniej odbyło się spotkanie z reżyserem, które poprowadziła Agata Śliwa. Kino powstało na parterze Starochorzowskiego Domu Kultury, oddziału Chorzowskiego Centrum Kultury. To drugie po „Grajfce” kino z sieci „Kin za Rogiem” w naszym mieście.
– Kino Grajfka powstało dwa lata temu i stało się najchętniej uczęszczanym kinem z sieci za Rogiem w Polsce. Postanowiliśmy pójść za ciosem i uruchomić podobną działalność, tym razem dla społeczności Chorzowa Starego – tłumaczy Tomasz Ignalski, dyrektor Chorzowskiego Centrum Kultury.
Nowocześnie zaaranżowana przestrzeń spodobała się Grzegorzowi Molewskiemu z sieci Kin za Rogiem. – To w pełni profesjonalne kino, niczym nie różni się od komercyjnych kin ze wspaniałym dźwiękiem i obrazem. Świetna widownia, a przy tym kameralnie i bardzo przytulnie – ocenił Grzegorz Molewski.
Kino jest w pełni cyfrowe. Baza filmów znajduje się na serwerach, a wszystkie połączenia są skutecznie szyfrowane, dzięki temu wszystko jest bezpieczne i nie ma możliwości, by baza trafiła w niepowołane ręce.
– To nowe kameralne kino jest miejscem dla wszystkich. Tutaj nie tylko można zobaczyć dobry film, ale również w komfortowych warunkach o nim porozmawiać. Ponadto, w pomieszczeniu przed salą projekcyjną powstała mediateka, w której można skorzystać z nowoczesnych multimedialnych ekranów edukacyjnych – mówi Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa.

| 2019-12-17 | Wiadomości