Główna ulica Chorzowa II do przebudowy

Tramwaje Slaskie - podpisanie projektu z CUPTRuszył przetarg na przebudowę ulicy 3 Maja wraz z remontem torowiska tramwajowego. W planach są także roboty m.in. przy ul. Metalowców i Katowickiej.W połowie marca Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Chorzowie wspólnie z Tramwajami Śląskimi SA, ogłosił przetarg na wykonanie kompleksowej modernizacji ulicy 3 Maja. Przedsięwzięcie będzie realizowane na odcinku od skrzyżowania z ul. Katowicką w Chorzowie do skrzyżowania z ul. Bytomską w Świętochłowicach. – Będzie to kolejna, po ul. Armii Krajowej, tak kompleksowa przebudowa. Inwestycja potrwa do 2020 roku i obejmie między innymi sieci wodno-kanalizacyjne, gazową, tory tramwajowe, chodniki, drogę i budowę ścieżki rowerowej – mówi Marcin Michalik, Zastępca Prezydenta Chorzowa ds. Technicznych i Rozwoju. W części tramwajowej roboty obejmą torowiska wzdłuż ul. 3 Maja o długości niespełna 4,6 km toru pojedynczego. Po przebudowie połączenie będzie w całości dwutorowe. – Zmieniona będzie również geometria jezdni, przebudowane zostaną skrzyżowania, zjazdy, chodniki, pojawi się nowe oświetlenie. Przełoży się to na bezpieczeństwo pieszych i kierowców – mówi Piotr Wojtala, Dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów. – Oczywiście, nie zapominamy o rowerzystach, dla których zostanie wybudowana ścieżka. Zaplanowaliśmy także wybudowanie zatok autobusowych i nowych miejsc postojowych – dodaje.
Ponad miliard na infrastrukturę torową
Tramwaje Śląskie wykonają swój zakres robót w ramach pierwszej części projektu modernizacji infrastruktury tramwajowej na terenie Metropolii. Trzyetapowy projekt oszacowano na ponad miliard złotych, zakłada on m.in. remonty niemal 100 km torowisk, budowę ponad 20 km nowych linii oraz zakup 45 tramwajów. Tramwaje Śląskie otrzymały już dofinansowanie na pierwszy (przeszło 393 mln zł) i drugi (około 98 mln zł) etap projektu, w ramach którego zmodernizowane ma być m.in. torowisko wzdłuż ul. Metalowców i Katowickiej. – To dobra informacja dla naszego miasta. Pozyskane środki przyczynią się do szybszej modernizacji naszych ulic. Chcemy przybliżyć tramwaj do ulicy Metalowców i połączyć go z autobusem, tak żeby komfort korzystania z komunikacji publicznej był jak najlepszy – mówi Marcin Michalik. – W niedalekiej przyszłości czeka nas gruntowna modernizacja trasy na ul. Powstańców oraz ul. Hajduckiej – dodaje.
Na zdjęciu od lewej: Zastępca Prezydenta Dąbrowy Górniczej Damian Rutkowski, Zastępca Prezydenta Chorzowa Marcin Michalik, Wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula na terenie zakładów Tramwajów Śląskich.

| 2018-03-26 | Puls Miasta