Jaśniej, bezpieczniej, taniej

Będzie bardziej ekologicznie i oszczędnie – Chorzów wymienia oświetlenie na ledowe i inwestuje w system inteligentnego sterowania.
Prezydent Andrzej Kotala, w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach, podpisał umowę na dofinansowanie unijne w wysokości ponad 2,5 mln złotych. Koszt całej modernizacji to 3 238 221 zł. Inwestycja obejmie ponad 700 latarni w 33 lokalizacjach. Oświetlenie wymienione zostanie przede wszystkim w parkach i na skwerach, między innymi w Parku Róż, Parku pod Kasztanami czy w Parku Redena. Już od kilku lat przy okazji remontów Urząd Miasta wymienia oświetlenie na energooszczędne. Teraz zmodernizowane zostaną latarnie w dodatkowych miejscach. Zakres prac będzie zależał o stanu technicznego oświetlenia. Latarnie zostaną podpięte także do systemu inteligentnego sterowania. Oznacza to, że natężenie oświetlenia będzie automatycznie dostosowywane do ruchu samochodów i pieszych – jeśli droga będzie pusta, to będzie ono słabsze. Projekt zakończy się w przyszłym roku.
– W niektórych lokalizacjach wymienimy wyłącznie oprawy, w innych będziemy także naprawiać słupy. Właściwa konserwacja jest ważna nie tylko ze względów estetycznych, ale także bezpieczeństwa – mówi Marcin Michalik, Zastępca Prezydenta Chorzowa.

| 2019-10-10 | Puls Miasta