Jeszcze więcej inwestycji

sp5Dobiega końca VII kadencja Rady Miasta. – To dobry moment na podsumowanie tego okresu. Ostatnie cztery lata upłynęły pod znakiem ciężkiej, intensywnej pracy. Zrealizowaliśmy wiele inwestycji, sporo prac też rozpoczęliśmy – mówi Prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala.Co zmieniło się w Chorzowie w ostatnich latach? Przede wszystkim drogi. Gruntowny remont przeszły prawie wszystkie najważniejsze arterie miasta. Zdecydowanie lepiej jeździ się m.in. po ulicy Kościuszki, Armii Krajowej, Dąbrowskiego, Wolności i Siemianowickiej. Modernizację przeszła także Drogowa Trasa Średnicowa i ulica Katowicka.
Nie tylko samochodem
W Chorzowie mówiąc o komunikacji nie myśli się jednak tylko o kierowcach – nowe inwestycje mają zachęcić mieszkańców do wybierania bardziej ekologicznych środków transportu. W 2016 roku oddano do użytku pierwsze na Śląsku Centrum Przesiadkowe. Nowe rozwiązanie zintegrowało 7 przystanków, które wcześniej znajdowały się w różnych częściach rynku. Teraz z jednego miejsca co minutę odjeżdża tramwaj lub autobus. Nie zapomniano o rowerzystach. Już wkrótce Chorzów uruchomi największą sieć rowerów miejskich w Metropolii. Miłośnicy dwóch kółek
będą mieli do dyspozycji aż 460 rowerów, w tym także tandemy, rowery typu cargo i rowerki dla dzieci. Stacje będą rozlokowane we wszystkich dzielnicach i na większości osiedli, tak aby rower miejski stał się wygodnym środkiem transportu. – Tak gęsta sieć ma sprawić, że każdy będzie miał stacje w pobliżu miejsca, gdzie mieszka i pracuje. Na przykładzie innych miast widzimy, że tylko uruchomienie kilkudziesięciu stacji naraz ma sens – argumentuje Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. Oprócz szybkiego przemieszczania się po mieście, rowery będą także pełnić funkcję rekreacyjną – wypożyczalnie znajdą się między innymi w Dolinie Górnika, Parku Róż, a kilka z ich zostanie ulokowanych też w Parku Śląskim. Pierwsze stacje staną w Chorzowie już w październiku, a cała sieć uruchomiona zostanie w marcu. Już teraz w mieście powstają nowe ścieżki rowerowe: trasy dla miłośników dwóch kółek utworzono w ostatnich latach m.in. przy ul. Gałeczki, Kościuszki, 75-Pułku Piechoty i Nomiarki. Kolejne inwestycje mają połączyć ścieżki tak, aby zapewnić wygodny dojazd na dwóch kółkach z centrum do każdej dzielnicy.
Chorzów odzyska rynek
Inwestycje rowerowe to nie jedyny plan na przyszłość. Największy plac budowy znajduje się pod estakadą – to tam trwają intensywne prace nad przywróceniem Chorzowowi rynku z prawdziwego zdarzenia. – Jak każdy chorzowianin z tęsknotą spoglądałem na archiwalne zdjęcia centrum naszego miasta. Na pocztówkach z dawnych lat widać tętniące życiem centrum z mnóstwem zieleni – wyjaśnia Prezydent. – Przez długi czas wydawało nam się, że estakada na zawsze przekreśliła nasze szanse na rynek. Z pomocą przyszli jednak projektanci, którzy w smutnej konstrukcji zobaczyli zadaszenie dla nowoczesnych, przeszklonych pawilonów. W realizowanym właśnie projekcie nie zabrakło także zieleni. Na nowym rynku stanie kilkadziesiąt drzew i kilka tysięcy krzewów – podkreśla Prezydent. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to inwestycja zakończy się na wiosnę przyszłego roku. – Wszystko wskazuje na to, że uda nam się dokonać w centrum zielonej rewolucji. I nawet estakada nam w tym nie przeszkodzi! – dodaje Prezydent Kotala.

Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa
W ciągu ostatnich czterech lat uzyskaliśmy dofinansowanie z Unii Europejskiej na kwotę ponad 68 milionów złotych. To olbrzymi zastrzyk gotówki, dzięki któremu nasze miasto może rozwijać się w szybkim tempie.

| 2018-09-26 | Wiadomości