Koronawirus – pytania i odpowiedzi

1. Jestem osobą starszą. Czy mogę wychodzić na zewnątrz?
Seniorzy, czyli osoby z mniejszą odpornością powinny pozostać w domu. Zachęcamy do lekkiej aktywności fizycznej w mieszkaniu. Dla zażycia świeżego powietrza polecamy częste wietrzenie lub wychodzenie na balkon. W przypadku konieczności wyjścia na zewnątrz trzeba pamiętać, że potencjalnym źródłem zakażenia jest nie tylko bezpośredni kontakt z inną osobą ale również dotknięcie klamki, poręczy, uchwytów, przycisków windy. Jeśli potrzebują Państwo pomocy z zakupami, prosimy o kontakt pod nr tel. 695 563 067.

2. Czy mogę chodzić do kościoła?
Arcybiskup Wiktor Skworc w czasie pandemii udziela wszystkim wiernym dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej eucharystii. Telewizje, radia i portale internetowe transmitują msze święte „na żywo”. Przebywanie w miejscach gdzie gromadzą się ludzie jest niebezpieczne. Ponadto wszystkie zgromadzenia powyżej 50 osób w Polsce są zabronione.

3. Moja rodzina z Niemiec zapowiedziała się na Wielkanoc, czy to dobry pomysł?
Jeśli osoby nie mają polskiego obywatelstwa to prawdopodobnie w ogóle nie wjadą na teren Rzeczpospolitej. Jeśli mają polskie obywatelstwo, to najpewniej trafią na 14-dniową kwarantannę. Ryzyko zakażenia jest duże. Dla swojego i ich bezpieczeństwa sugerujemy przełożyć tę wizytę do czasu ustąpienia zagrożeń.

4. Gdzie robić zakupy w czasie pandemii?
Przede wszystkim należy unikać dużych skupisk ludzi. Kupujmy w mniejszych punktach handlowych, gdzie nie ma tłoku, pamiętając o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych kupujących – minimum 1,5 metra. Wielu lokalnych przedsiębiorców znalazło się w trudnej sytuacji. Kupujmy w ich sklepach, zamawiajmy jedzenie na wynos w chorzowskich restauracjach.

5. Dzieci chcą iść na plac zabaw. Czy ulec namowom?
Place zabaw, boiska i siłownie plenerowe są zamknięte. Po pierwsze prze dotyk można się zarazić. Po drugie boiska wiążą się często z kontaktem z innymi. Aktywność na świeżym powietrzu powinna być maksymalnie ograniczona. Jeżeli już to rodzinny spacer w miejscach rzadko uczęszczanych przez innych. Pamiętajmy, że klamki, poręcze, uchwyty czy przyciski w windzie to potencjalne źródło wirusów. Gdy dłonią następnie dotkniemy ust, oczu czy nosa narazimy się na niebezpieczeństwo zarażenia.

6. Czy psy lub koty zarażą mnie koronawirusem?
Nie ma żadnych dowodów na to, że psy lub koty mogą doprowadzić do koronawirusa. To stanowisko WHO i uznanych weterynarzy. Apelujemy zatem o spokój, rozsądek i opiekę nad pupilami. Porzucanie zwierząt domowych w tej sytuacji jest totalnie niezrozumiałe. Jedynym źródłem przeniesienia wirusa mogą być łapy czworonoga (zarażony splunie, pies nadepnie). Wystarczy użyć płynu odkażającego po powrocie ze spaceru.

7. Jak długo może potrwać epidemia koronawirusa?
Żaden epidemiolog nie odważył się wskazywania konkretnej daty. Wiemy jednak, że najwięcej możemy zrobić my sami: przestrzegajmy zaleceń Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego czy Urzędu Miasta. Jeśli możemy – zostańmy w domu. Ograniczmy kontakt bezpośredni z innymi. Nie spotykajmy się na przyjęciach urodzinowych. Często myjmy ręce. Dezynfekujmy przedmioty codziennego użytku. Zakrywajmy się podczas kichania. Nie dotykajmy ust, oczu i nosa brudnymi rękami. Izolujmy się.

| 2020-03-19 | Puls Miasta