Nowy Rynek coraz bliżej

WIZUALIZACJA_1- Za nami są już wszystkie formalności. Teraz ruszamy z budową – mówi Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa.Rozstrzygnięto przetarg na rewitalizację Rynku. Koszt przeprowadzenia inwestycji to prawie 22,5 mln zł. Umowę na
prace budowlane z konsorcjum firm: PB JAEKEL-BUD-TECH i Przedsiębiorstwo Robót Drogowych MPRD podpisano 13 listopada. – Jeżeli tylko dopisze pogoda, to prace zaczniemy jeszcze w tym roku. Planowany termin zakończenia przebudowy to drugi kwartał 2019 roku – zapewnia Prezydent Andrzej Kotala. Koncepcja przebudowy zakłada m.in. powstanie pod estakadą przeszklonych pawilonów dla gastronomii, usług czy instytucji miejskich. Między centrum przesiadkowym a Urzędem Miasta pojawi się także dużo zieleni, nie zabraknie fontanny i miejsc do odpoczynku. – Obecnie chorzowski Rynek jest miejscem, przez które mieszkańcy tylko przechodzą – idąc np. na tramwaj czy na ul. Wolności. Jednym z najważniejszych założeń inwestycji jest nakłonienie przechodniów do zatrzymania się. Zachęcić do spędzania czasu na Rynku mają nie tylko pawilony usługowe czy kawiarnie, ale przede wszystkim duża ilość zieleni. I nie chodzi tu tylko o kwiaty czy krzewy, ale również o drzewa owocowe – przekonuje Prezydent Kotala.

Znów będzie zielono
002
17 lipca 1868 roku powstała gmina miejska Konigshutte. Jedną z pierwszych decyzji nowych władz było utworzenie Rynku – centralnego miejsca, w którym miał być usytuowany Ratusz i inne ważne dla miasta instytucje, a także reprezentacyjne kamienice. Główne założenia planu zagospodarowania obecnego śródmieścia Chorzowa pochodzą już z 1871 r. Wybrano plac położony na południe od huty, położony blisko głównych szlaków komunikacyjnych. Już w marcu 1872 roku na tutejszym Rynku odbył się pierwszy jarmark. Odtąd, właśnie tutaj skupiało się życie kulturalne i handlowe miasta. W 1879 roku wzniesiono piękny Ratusz, który przebudowano w latach 1927-1930. Ciekawostką jest fakt, że w latach 70. minionego wieku atrakcją tego miejsca była wielka, stojąca w donicy, palma. Niestety, po stu latach, chorzowski Rynek przestał praktycznie istnieć. Od 1979 roku ponad nim przebiega estakada, której budowa zniszczyła kilka pięknych budynków, ale też jego społeczną funkcję.

| 2017-11-24 | Wiadomości