Ortopeda z Afryki odwiedził Chorzów

lekarz 1Jean Claude Byiringiro, młody lekarz ortopeda ze stolicy Rwandy – Kigali, przez dwa tygodnie gościł w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie. Do Polski przyjechał w kwietniu, w ramach umowy o wymianie naukowej.

- Wpadłem na pomysł, żeby część materiału do zespoleń złamań kości, który mamy w szpitalu w Chorzowie, darować jakiemuś szpitalowi za granicą. Przez zupełny przypadek padło na Rwandę – tak o początkach międzynarodowych kontaktów opowiada pomysłodawca, Bartłomiej Osadnik, lekarz Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie.

Doktor Jean Claude Byiringiro podczas swojego pobytu uczestniczył w wielu zabiegach i pomagał chorzowskim lekarzom. Z racji tego, że w Rwandzie dużo częściej niż w Polsce do szpitali trafiają pacjenci z urazami ortopedycznymi, dzielił się swoją wiedzą i  doświadczeniem w tym zakresie. Sam również wiele się uczył, szczególnie przy operacjach, przy których wykorzystywana jest alloplastyka biodra i kolana.

Tego typu technika nie jest jeszcze stosowana w jego ojczyźnie. – Różnice na pewno są i opierają się na tym, że nasze społeczeństwo jest dużo młodsze niż tu w Polsce. Choroby i dolegliwości, z jakimi się tu spotykam, nie zawsze występują w moim kraju. Pewnych zabiegów nie wykonujemy jeszcze w Rwandzie, ale jestem przekonany, że wiedzę, którą zdobywam będę mógł wykorzystać w szpitalu w Kigali – opowiada doktor Jean Claude Byiringiro.

Kolejnym etapem współpracy będzie wyjazd naszych specjalistów do Afryki. Będąc na miejscu, mogą oni jednorazowo przeszkolić większą liczbę lekarzy. W tym celu została utworzona specjalna fundacja, która stworzyła w Rwandzie cały system szkolenia.

| 2019-05-20 | Wiadomości