Ostrożny powrót do żłobków, przedszkoli i szkółPo wprowadzeniu szczegółowych zasad bezpieczeństwa, 18 maja do chorzowskich przedszkoli i żłobków powróciły dzieci, ale w znacznie ograniczonej liczbie. Natomiast 25 maja, także przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności, otwarte zostały klasy I-III. Na razie jednak rodzice rzadko decydują się na wysyłanie uczniów do szkół.
Przedszkola i żłobki w Chorzowie wznowiły działalność po wdrożeniu długiej listy zaleceń Ministerstwa Zdrowia, poprzez uzgodnienia z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta i Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Chorzowie.
Do chorzowskich placówek przybyło 7 procent zapisanych w tym roku dzieci, czyli około 200 z 3360, mimo że z wcześniejszych deklaracji rodziców wynikało, że będzie ich 600.
Szczegółowe procedury we wszystkich przedszkolach są jednolite, uzgodnione z chorzowską stacją sanepidu. W każdym przedszkolu mierzona jest temperatura i nie przyjmuje się dzieci z objawami infekcji. W salach nie ma dywanów, a zabawki są regularnie dezynfekowane.
Z informacji przekazanych od nauczycieli wynika, że dzieci wzorowo stosują się do zaleceń sanitarnych. – Niektóre nawet same pytają, czy można spryskać zabawkę środkiem do dezynfekcji – relacjonuje jedna z nauczycielek chorzowskiego przedszkola.
Żłobki miejskie i niepubliczne z powodu wymogów sanitarnych również musiały ograniczyć liczbę miejsc. W poniedziałek 18 maja do dyspozycji było 390 z 666 miejsc w żłobkach. W żłobku miejskim frekwencja wynosiła około 20 procent. I tutaj rodzice mają obawy o bezpieczeństwo dzieci, a miejsca w niektórych placówkach pozostają puste.
Od 25 maja są otwarte szkoły dla nauczania początkowego (klasy I do III). We wszystkich chorzowskich szkołach chęć uczestnictwa w zajęciach zadeklarowali rodzice 88 dzieci. W związku z tym aż 8 placówek w ogóle nie zostało otwartych. – W minionym tygodniu odbyła się narada organizacyjna dyrektorów szkół i podczas niej w formie telekonferencji łączyliśmy się z dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chorzowie, która odpowiadała na pytania dyrektorów. Ustalono wszystkie szczegóły dotyczące bezpieczeństwa w szkołach – relacjonuje Wiesław Ciężkowski.
Z wielką uwagą i starannością podeszliśmy do kwestii bezpieczeństwa dzieci i pracowników. Dużą rolę mają tutaj jednak do odegrania rodzice i opiekunowie. Jeśli dziecko ma jakiekolwiek objawy chorobowe, nie posyłajmy go do przedszkola lub żłobka. Podobnie jeśli w domu dziecka ktoś jest chory lub przebywa na kwarantannie. Liczymy na rozsądek i ostrożność – Wiesław Ciężkowski, Zastępca Prezydenta Chorzowa

| 2020-05-27 | Wiadomości