Pierwszy dzwonek w największej szkole w mieście

40395515_1120848054756059_157427868706537472_o3 września rozpoczął się rok szkolny 2018/2019. W Chorzowie miejska inauguracja odbyła się w Zespole Szkół Sportowych nr 1 im. Janusza Kusocińskiego przy ul. Ryszki 55.To nie był przypadkowy wybór, ponieważ to właśnie ta szkoła jest największą w mieście i przechodzi aktualnie remont. Prace w szkole sportowej trwają od września 2016 roku. W tym czasie przebudowano znaczną część budynku, wymieniono instalację elektryczną i centralnego ogrzewania, zdemontowano ścianki i sufity, a także wymieniono płyty podłogowe. Remont części dydaktycznej właśnie się zakończył. Uczniom szkoła się podoba, a większość z nich cieszy się z….zakończenia wakacji. – Nie chciałam mieć za dużo wakacji – śmieje się Zuzia Dyrszlak. – W końcu możemy spotkać koleżanki i kolegów, z którymi się dłuższy czas nie widzieliśmy – dodaje Patrycja Cieślik. Powody do zadowolenia
ma też Wojciech Niezgoda, dyrektor ZSS nr 1. – Jestem szczęśliwy, że zaczynamy ten rok szkolny już z wyremontowanymi wszystkimi salami dydaktycznymi – mówi. Prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala, zaznacza, że sprawne przeprowadzenie remontu tej największej chorzowskiej szkoły było dla władz miasta priorytetem. – Prace prowadzone były segmentami, tak aby cały czas mogły odbywać się tam lekcje. Dziękujemy rodzicom i nauczycielom za cierpliwość i mamy nadzieję, że zmodernizowany obiekt spełni ich oczekiwania – mówi Prezydent. W szkole nadal trwa przebudowa basenu. Będzie on wyposażony m.in. w zestaw sygnalizacji falstartu i nawrotu, podświetlenie boczne i podnośnik dla osób niepełnosprawnych zamontowany w niecce. Z nowoczesnego obiektu młodzi sportowcy i mieszkańcy będą mogli korzystać już w przyszłym roku. Inwestycję oszacowano na ponad 8,3 mln zł. – To będzie Mercedes wśród basenów. Mamy nadzieję, że będą tu pływać przyszli olimpijczycy – mówi Wojciech Niezgoda.

sp_5_06.MTS.00_00_09_13.Still001
Prace przed pierwszym dzwonkiem
Na progu nowego roku szkolnego sprawdzany jest stan techniczny placówek oświatowych. Większość przeprowadzonych w okresie wakacji prac zakończono w terminie. – Jak co roku okres pomiędzy wakacjami to czas poświęcony na remonty, modernizacje i inwestycje. Przy czym warto zaznaczyć, że nasze szkoły i przedszkola nie wymagają już przeprowadzania dużych prac remontowych, bo te zostały wykonane na przestrzeni ostatnich lat – mówi Wiesław Ciężkowski, Zastępca Prezydenta ds. Społecznych. Z tegorocznych inwestycji, oprócz prac w ZSS nr 1, warto wymienić m.in. adaptację pomieszczeń w SP nr 25 przy ul. Głównej na potrzeby Przedszkola nr 22 (ponad 2,2 mln zł), prace w SP nr 1, w tym modernizację stołówki, piwnic, hydrofobizację elewacji, zagospodarowanie terenu (przeszło 2,1, mln zł). Trwa montaż paneli fotowoltaicznych w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 przy ul Harcerskiej (ponad 150 tys. zł) i remont sali gimnastycznej w SP nr 13 (78 tys. zł). – Podczas wakacji dowiedzieliśmy się o wygraniu akcji „Podwórko Talentów Nivea”. Budowa placu zabaw ufundowanego przez tę firmę rozpocznie się na terenie SP nr
18 w ciągu roku szkolnego – mówi Wiesław Ciężkowski.

Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa
Wszystkim uczniom chorzowskich szkół życzę samych sukcesów. Mam nadzieję, że w klasach poznacie przyjaciół na całe życia i że nigdy nie zabraknie Wam czasu na rozwijanie swoich pasji.

Na zdjęciu: Zastępca Prezydenta Chorzowa Wiesław Ciężkowski, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Waldemar Kołodziej, Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala sprawdzają postęp modernizacji basenu ZSS nr 1.

| 2018-09-05 | Wiadomości