Przedszkole na miarę XXI wieku

IMG_0140Przedszkole przy ulicy Omańkowskiej jest jednym z najnowocześniejszych takich obiektów w regionie. 3 września naukę rozpoczęło w nim 159 dzieci.Przedszkole nr 9 przeniosło się z ul. Powstańców do zabytkowego budynku przy ul. Omańkowskiej. Prace remontowe rozpoczęły się w zeszłym roku. W zabytkowym budynku wyburzono m.in. drewnianą konstrukcję, wyremontowano piwnice, powstały nowe sanitariaty, windy. Dobudowano także nowy obiekt. – Zakładaliśmy, że prace nie będą łatwe. Z dawnej szkoły został tylko szkielet, reszta jest zupełnie nowa – mówi Wiesław Ciężkowski, Zastępca Prezydenta Chorzowa ds. Społecznych.
IMG_0026
Wypiękniało także otoczenie, powstał plac zabaw, a co najważniejsze – cała infrastruktura przystosowana jest do potrzeb osób o różnym stopniu niepełnosprawności. – Ten nowy gmach traktuję trochę jak moje dziecko, owoc wieloletnich starań. Z efektów prac jestem zadowolona, chociaż nie ukrywam, że na początku przeraziła mnie wielkość budynku – mówi Krystyna Borkowy, była dyrektor przedszkola zaangażowana w realizację projektu.
IMG_0104
Przy ul. Omańkowskiej działa 8 przedszkolnych oddziałów, w tym cztery integracyjne i jeden specjalny. Maluchy mogą korzystać m.in. z sali integracji sensorycznej, pokoju światło-dźwięk z ruchomymi instalacjami świetlnymi, wanien rehabilitacyjnych. – Pod kątem dzieci z problemami dysfunkcyjnymi jest to na pewno jedno z najnowocześniejszych przedszkoli w regionie, a może i w kraju – mówi Wiesław Ciężkowski.
IMG_0080
Ogrom możliwości
Stara siedziba przedszkola miała 800 mkw. powierzchni użytkowej, nowa ma 2800 mkw. – To w zasadzie dwa budynki. Otwierając nowe przedszkole czułam ogromną ekscytację. Budynek jest piękny, przejrzysty, bardzo dobrze wyposażony, daje nam dużo nowych możliwości, a co najistotniejsze, mamy fantastycznych specjalistów – podkreśla Ilona Pisula-Mazur, dyrektor Przedszkola nr 9. – Musimy się w tym wszystkim logistycznie odnaleźć. Zarządzanie takim obiektem to duże wyzwanie, które podejmuję z radością – dodaje. Gruntowny remont gmachu z początku XX wieku był największą chorzowską inwestycją w przedszkole od ponad 20 lat.
Na realizację inwestycji miasto otrzymało dotację unijną w wysokości 3 796 165 zł. Całkowity koszt przebudowy to przeszło 8 mln zł.

Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa
Cieszę się, że udało nam się sprawnie przeprowadzić wszystkie prace i w pełni przygotować budynek do przyjęcia najmłodszych
mieszkańców. Stworzyliśmy dodatkowe miejsca dla przedszkolaków, a gmach zyskał nowy blask.

| 2018-09-05 | Wiadomości