Rusza remont ulicy 3 Maja


_MG_5811

To jedna z największych inwestycji drogowych w Chorzowie. Wartość całego przedsięwzięcia, realizowanego we współpracy z Tramwajami Śląskimi S.A. wynosi ponad 70 milionów złotych. Koszt po stronie miasta to 24 mln złotych. Chorzów pozyskał na ten cel dofinansowanie z Funduszu Dróg Lokalnych w wysokości ponad 14 mln złotych.
30 września podpisane zostały umowy z generalnym wykonawcą remontu ul. 3 Maja, firmą Silesia Invest Spółka z o.o. z Gliwic.
- To jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w mieście. Kolejne odwołania od przetargu bardzo wydłużyły cały proces, ale w końcu zamknęliśmy wszystkie formalności – zaznacza Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. Prace na terenie Chorzowa obejmować będą wymianę torowiska i nawierzchni. Po przebudowie wszystkie skrzyżowania na ul. 3 Maja podpięte będą do nowoczesnego systemu zarządzania ruchem. Na odcinku od ul. Opolskiej do Miechowickiej powstanie ścieżka rowerowa. Przybędzie również nowych, praktycznych miejsc parkingowych.
– To jest początek kompleksowej modernizacji linii 11 – podkreśla Bolesław Knapik, prezes zarządu spółki Tramwaje Śląskie S.A. Remont odcinka chorzowskiego to pierwszy etap. W kolejnym ma być odnowiony fragment od Piaśnik do Chebzia. W miejscach, gdzie jest tylko jeden tor, powstaną dwa.
– Ciekawostką będą przystanki typu wiedeńskiego – mówi Piotr Wojtala, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Chorzowie. Takie rozwiązanie po raz pierwszy zastosowano w stolicy Austrii – w miejscach, gdzie przystanek od toru oddzielony jest pasem ruchu. Część jezdni w tym miejscu będzie podniesiona do poziomu przystanku.
– Dzięki temu będzie łatwiej wsiadać i wysiadać, a kierowcy pojadą wolniej – wyjaśnia dyrektor Wojtala. Roboty ruszą za około dwa miesiące.
– Remont zaczniemy od strony ulicy Katowickiej – wyjaśnia Jarosław Szmitka, prezes spółki Silesia Invest. Na realizację inwestycji w zakresie tramwajowym wykonawca ma 21 miesięcy od dnia podpisania umowy, a w zakresie zlecanym przez MZUiM pół roku więcej.

| 2019-10-10 | Wiadomości