Stulecie Niepodległości

niepodleglaUroczyste obchody miejskie z udziałem prezydenta, ale też tradycyjna chorzowska biesiada rocznicowa. Mieszkańcy Chorzowa świętowali 11 listopada na różne sposoby.Główne, miejskie obchody tego święta odbyły się na  placu Powstańców Śląskich. Poprzedziła je Msza Święta w kościele pw. św. Barbary. Po eucharystii władze miasta, przedstawiciele szkół, instytucji, służb mundurowych, harcerze i mieszkańcy przeszli w  uroczystym pochodzie przy akompaniamencie górniczej orkiestry. Na placu Powstańców, przy wciągniętej na maszt biało-czerwonej fladze, odśpiewano hymn.
Oprócz oficjalnych obchodów na chorzowian przez cały dzień czekały liczne atrakcje. Rodziny tłumnie odwiedziły Park Śląski, gdzie Stadion Śląski zorganizował Piknik Militarny. Tradycyjnie już 11 listopada to dla chorzowian okazja do wspólnego świętowania podczas Chorzowskiej Biesiady Rocznicowej. W tym roku gwiazdą wieczoru był zespół Enej, a na scenie pojawili się też m. in. Mirek Jędrowski, Blue Party oraz Brygida i Robert Łukowscy.
To nie jedyne akcje, w ramach obchodów tej niezwykłej rocznicy.Sporo niespodzianek przygotowały miejskie placówki oświatowe. Uczniowie chorzowskich szkół sadzili drzewa, aby w ten sposób rozpocząć świętowanie. W Szkole Podstawowej nr 37 zasadzono trzy buki, a uczniowie SP nr 13 posadzili przed szkołą dąb. W przedszkolach i szkołach odśpiewano hymn, odbyły się m.in. dyktanda patriotyczne, warsztaty z robienia kotylionów, plenerowe lekcje historii czy pokazy mody. Młodzi cukiernicy z gastronomika upiekli 100-metrowe ciasto, a żywą, biało-czerwoną flagę utworzyło 600 uczniów Szkół Podstawowych nr 12 i nr 14 z Chorzowa Batorego. Jak co roku uczniowie wzięli też udział w Chorzowskim Biegu Niepodległości. Imprezę od 17 lat organizuje AZSO w Chorzowie.

| 2018-11-23 | Wiadomości