Święta Wielkiej Nocy w czasie epidemii

Mijają kolejne niedziele bez możliwości pójścia na Mszę św. 25 marca, przed rozpoczęciem Wielkiego Tygodnia, Arcybiskup Metropolita Katowicki Wiktor Skworc w przesłaniu do wiernych przypomniał o wskazaniach i zarządzeniach, mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.
- Dzisiaj ze wszystkich stron słyszymy apele, abyśmy zostali w domach i we własnych mieszkaniach. Chciejmy stosować się do tych wskazówek – podkreśla Metropolita Katowicki. – W tym zachowaniu apeli i wskazań władzy rządowej i samorządowej, a także próśb pasterzy Kościoła, w tym wszystkim manifestuje się miłość bliźniego. Dzisiaj ta miłość ma właśnie takie oblicze. Izolujemy się od drugich, żeby im nie zaszkodzić. Równocześnie jesteśmy bliżej naszych bliskich – dodaje.
Wobec ograniczenia dostępu do tradycyjnych form duszpasterskich, Kościół zachęca do korzystania z uczestnictwa w nabożeństwach poprzez transmisje radiowe i telewizyjne, a także przez internet.
Szczegóły dostępne są na stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych poszczególnych wspólnot.

Kościół w takich sprawach kieruje się głosem rozsądku. Wszyscy czujemy wewnętrzny bunt przeciw temu co się dzieje. Przeżywanie Triduum Paschalnego i Wielkanocy bez ludzi to trauma dla kapłana, jednak z pomocą przychodzą słowa Jezusa – posłuszeństwo jest ważniejsze od ofiary. W duchu posłuszeństwa i pokory przyjmujemy ograniczenia, jakie niesie ze sobą czas epidemii. Jednocześnie zachęcam wszystkich do duchowego przeżywania mszy online – ks. Eugeniusz Błaszczyk, proboszcz parafii św. Wawrzyńca.

| 2020-04-05 | Puls Miasta