Uwaga na czad!

Niedrożna wentylacja, komin czy stary piec. Te pozornie drobne usterki mogą doprowadzić do nieszczęścia. Powodują ulatnianie się niewidzialnego zabójcy – czadu. Chorzowscy strażacy ruszyli ze specjalnymi lekcjami dotyczącymi obrony przed tlenkiem węgla. Od teraz wszystkie wycieczki odwiedzające Centrum Edukacji Pożarowej w Chorzowie w okresie grzewczym, wezmą udział w rozszerzonych, interaktywnych warsztatach. Strażacy zaprezentują urządzenia wykrywające tlenek węgla, tzw. czujki i dokładnie opowiedzą o czadzie. – Zdecydowanie można powiedzieć, że czujki ratują życie – wyjaśnia bryg. Paweł Nalepka, Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie – Zbliżają się święta, można pomyśleć o najbliższych, zadbać o ich bezpieczeństwo i w ramach prezentu podarować im takie urządzenie.
Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych, wentylacyjnych i dymowych. Systematyczne czyszczenie, sprawdzanie szczelności i regularne przeglądy techniczne zmniejszają ryzyko zaczadzenia. Pod żadnym pozorem nie wolno zasłaniać i przykrywać urządzeń grzewczych, jak również zaklejać i zasłaniać kratek wentylacyjnych.
Tlenek węgla, potocznie nazywany czadem, jest bezwonny, bezbarwny, pozbawiony smaku. Ma silne własności toksyczne, blokuje dostęp tlenu do organizmu. Nie należy bagatelizować bólu i zawrotów głowy, duszności, senności, osłabienia, przyspieszonej czynności serca – mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć i opuścić pomieszczenie, w którym się znajdujemy oraz wezwać służby ratunkowe.
W tym roku chorzowska Straż Pożarna odnotowała już 53 zdarzenia związane z tlenkiem węgla, w których poszkodowanych było 26 osób. W 2018 roku strażacy interweniowali 61 razy, a 50 osób wymagało pomocy medycznej. W 2017 służby ratunkowe wyjeżdżały 73 razy, 69 osób ucierpiało, a dwie poniosły śmierć.
-Statystyki zdarzeń z udziałem czadu w Chorzowie maleją. To bardzo cieszy, ale wciąż sporo pracy przed nami – mówi Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa – W tym roku strażacy wyjeżdżali ponad 50 razy do zdarzeń związanych z tlenkiem węgla. To pokazuje jak ważne są akcje edukacyjne.

| 2019-12-17 | Puls Miasta