Zupełnie nowy rok szkolny

school6 nowych szkół podstawowych, 300 dodatkowych miejsc dla przedszkolaków, remonty i modernizacje – chorzowskie placówki oświatowe gotowe są na pierwszy dzwonek.

8-letnie szkoły podstawowe, proces wygaszania gimnazjów – tak rozpocznie się nowy rok szkolny. Wrócą 4-letnie licea i 5-letnie technika, pojawią się również dwustopniowe szkoły branżowe. Reforma oświaty wprowadza sporo zmian, ale jak zaznacza Wiesław Ciężkowski, Zastępca Prezydenta Chorzowa ds. Społecznych, miasto się do niej dobrze przygotowało. – Reforma to proces, który będzie trwał przez najbliższe lata. Rząd wprowadził zmiany błyskawicznie. Dostosowanie się do nich kosztowało nas wiele pracy i sporo nakładów finansowych.
W Chorzowie rusza 6 nowych szkół podstawowych, a gimnazja funkcjonować będą jeszcze tylko przez dwa lata. To nie jedyne zmiany na edukacyjnej mapie. – Przenieśliśmy Zespół Szkół Budowlanych z ul. Narutowicza na ul. Dąbrowskiego do byłej już siedziby Gimnazjum nr1. Przez dwa lata funkcjonować będą tu obie szkoły – mówi Wiesław Ciężkowski. Michał Aloszko, dyrektor ZSB, zaznacza, że przeprowadzka przebiega sprawnie. – Zakończyliśmy już jej główny etap. Musieliśmy niejako zaplanować szkołę na nowo, tak aby służyła ona uczniom gimnazjum i uczniom szkoły ponadpodstawowej.

Dodatkowe miejsca w przedszkolach
Reforma oświaty wymusiła też poniekąd zmiany w systemie edukacji przedszkolnej. W placówkach tych pojawiło się dodatkowe zapotrzebowanie na miejsca dla 3 i 4-latków. – Po reformie oświaty rodzice nie decydują się już tak chętnie na posłanie 6-latków do szkół, dzieci zostają więc w przedszkolach. Dlatego musieliśmy znaleźć wiele dodatkowych miejsc dla najmłodszych chorzowian. Wygospodarowaliśmy ich ponad 300 – podkreśla Wiesław Ciężkowski.
9 dodatkowych oddziałów dla 225 dzieci przygotowano w budynkach: Przedszkola nr 6, Szkół Podstawowych nr 13, 18, 22, 37 i Liceum nr 3. Od września działać będą także tzw. „zerówki” w Szkołach Podstawowych nr 12, 15, 17 i 37 – to kolejne 100 miejsc dla przedszkolaków. Teraz trwają prace nad budową nowych przedszkoli. Pierwsza placówka powstanie przy ul. Omańkowskiej. Gmach dawnej podstawówki przechodzi właśnie kompleksową modernizację, wkrótce rozbudowany zostanie także o nowy obiekt z kuchnią i salą na zajęcia teatralne, gimnastykę i rytmikę. W przyszłym roku otwarte zostanie tam przedszkole integracyjne z miejscami dla 164 dzieci. – Chcemy, żeby było to najnowocześniejsze przedszkole w naszym województwie – podkreśla Zastępca Prezydenta.
Dodatkowe miejsca wygospodarowano także w przedszkolach przy ul. Skrajnej i Śląskiej. – Stworzyliśmy 30 nowych miejsc z czego 25 jest ogólnodostępne a 5 przeznaczono dla dzieci niepełnosprawnych. Kosztowało nas to bardzo dużo pracy, ale wszystko zapięliśmy na ostatni guzik – mówi Bożena Waltotek, dyrektor Przedszkola nr 12 przy ul. Lipińskiej z oddziałami przy ul. Śląskiej. – W naszym oddziale mamy 63 miejsca, w sumie w całym przedszkolu jest ich 211. Jesteśmy największą taką placówką w mieście.
Wiesław Ciężkowski nie ukrywa, że ta praca i dodatkowe koszty będą rozłożone na raty. – Wyposażenie i dostosowanie placówek do prawa oświatowego wymaga dużych nakładów. Cieszę się, że dzięki zaangażowaniu naszych urzędników
i nauczycieli pozyskujemy środki zewnętrzne – na dzień dzisiejszy to około 1,5 mln zł – na nowo otwierane placówki.
Okres pomiędzy wakacjami a pierwszym dzwonkiem upływa pod znakiem remontów, modernizacji i inwestycji. Największe tego typu prace, już od roku, toczą się w Zespole Szkół Sportowych nr 1 przy ul. Ryszki. – To potężna inwestycja, która potrwa jeszcze dwa lata. Nie mieliśmy innego wyjścia. Musimy przeprowadzać generalny remont dzieląc go na kilka etapów – mówi Wiesław Ciężkowski. Do mniejszych prac można zaliczyć m.in. adaptację mieszkania na cele oświatowe w Przedszkolu nr 27 przy ul. Wandy czy modernizację sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Skrajnej. – Podczas wakacji szkoła przeszła dwa duże remonty. Odnowiliśmy salę gimnastyczną i szatnie. Dzieci na pewno będą z tych prac zadowolone – mówi Hanna Gościniak, dyrektor SP nr 12.

Wiesław Ciężkowski,
Zastępca Prezydenta ds. Społecznych:

Drodzy Uczniowie!
Z okazji rozpoczynającego się roku szkolnego życzę Wam, aby najbliższe miesiące były okresem nie tylko wytężonej pracy,
ale i fascynującą przygodą, która niesie za sobą zadowolenie z rozwoju własnych zainteresowań i uzdolnień.
Niech szkoła będzie dla Was także miejscem radości i nawiązywania wielu przyjaźni.

| 2017-08-31 | Wiadomości