Bonifikata na własne „M” we wspólnocie

Wiele osób marzy o własnym mieszkaniu. To dobry czas, aby marzenie spełnić. Tylko do końca roku Urząd Miasta proponuje 40% bonifikatę na wykup mieszkań komunalnych, które znajdują się w budynkach z istniejącymi wspólnotami.
Kiedy chorzowianie zaczęli wykupować na własność mieszkania komunalne, w wielu budynkach zaczęły zawiązywać się wspólnoty. Dzięki temu mieszkańcy mogą sami decydować o prowadzonych remontach i inwestycjach. W niektórych kamienicach i blokach mieszkania komunalne pozostały w mniejszości. Urząd Miasta, chcąc umożliwić mieszkańcom dołączenie do wspólnot i współdecydowanie o nieruchomościach, proponuje im wykup mieszkań, które do tej pory wynajmowali od miasta. Na takie osoby jeszcze do końca roku czeka 40% bonifikata.
To oznacza, że osoba wynajmująca mieszkanie komunalne, po złożeniu wniosku i spełnieniu kryteriów może wykupić mieszkanie za niewiele ponad połowę ceny, jeśli tylko zapłaci w jednej transzy.
Wykup mieszkań komunalnych, gdzie działają wspólnoty, jest korzystny zarówno dla mieszkańców, jak i dla miasta. Mieszkańcy stają się właścicielami nieruchomości i mogą podejmować decyzje o nowych inwestycjach i remontach w ramach swojej wspólnoty. Urząd Miasta może się natomiast skupić na remontach tych nieruchomości, które w całości należą do miasta. A te idą pełną parą. W ostatnich 3 latach remonty odbywały się w 390 budynkach. W ich wyniku zmodernizowano blisko 500 mieszkań.
Remonty bardzo często odbywają się w pustostanach, które po odnowieniu proponowane są kolejnym mieszkańcom miasta. Dodatkowo w przyszłym roku oddany do użytku będzie nowy blok z kilkudziesięcioma mieszkaniami komunalnymi przy ul. Karola Miarki. Część mieszkań będzie przystosowana do potrzeb seniorów i osób z niepełnosprawnościami.
Regułą stało się, że jeśli tylko istnieje taka techniczna możliwość, podczas remontu instalujemy toalety i prysznic. Tylko w tym roku łazienki pojawiły się, lub są nadal wykonywane, w 23 kolejnych mieszkaniach. W nieruchomościach montujemy ogrzewanie gazowe, aby zminimalizować powstawanie smogu – Mariola Roleder, Zastępca Prezydenta Chorzowa.

| 2020-08-30 | Puls Miasta