Festiwal Otwarcia Muzeum Hutnictwa


_MG_5811

Po kilku latach mozolnych prac nadszedł dzień, w którym otwarty zostanie jeden z najbardziej wyczekiwanych obiektów
w mieście. Uroczystości otwarcia Muzeum Hutnictwa w Chorzowie zaplanowane są na 3 dni. Otwarcie obiektu dla zwiedzających – 27 i 28 listopada. Dzień wcześniej, 26 listopada, konferencja prasowa i oficjalna uroczystość otwarcia połączona z sesją naukową.
Podczas Festiwalu Otwarcia najważniejszą z atrakcji będzie możliwość zwiedzenia wystawy stałej, która zatytułowana jest „Królestwo żelaza”. Przez wystawę odwiedzających poprowadzą byli pracownicy i pracownice hut, których wspomnienia, utrwalone na filmach, pozwalają zrozumieć czym jest praca w hutnictwie. Wystawa podzielona została na dwie zasadnicze części – „strefę pracy” oraz „strefę życia”.
W przestrzeni hali byłej elektrowni Huty Królewskiej z 1895 r., w którym zlokalizowane zostało Muzeum Hutnictwa dominuje siedem wielkich urządzeń; młoty hutnicze, walcarka, prasa i prostownica do szyn kolejowych. Część maszyn docelowo będzie bezpiecznie uruchamiana na potrzeby pokazów dla zwiedzających. Opowieść o hucie i hutnictwie dopełnia film w niezwykłym kinie, z półokrągłym ekranem, w którym będzie można nie tylko zobaczyć hutę i jej historię, ale nawet ją poczuć.
W nowym Muzeum Hutnictwa nie zapomniano o najmłodszych. W Muzeum przygotowana będzie specjalna ścieżka dziecięca, której patronem i przewodnikiem będzie „Przetopek”. Jak głosi legenda, jest to nowo zamieszkały w Muzeum Hutnictwa dobry duch tego miejsca, który na jednej z muzealnych ścian, nie wiedzieć kiedy pozostawił swoją podobiznę. To on poprowadzi dzieci przez wystawę stałą.
Dwa dni Festiwalu Otwarcia to moc atrakcji. Przygotowanych zostanie szereg wydarzeń – warsztatów, pokazów, koncertów, doświadczeń i eksperymentów, a wszystko to i o wiele więcej w akompaniamencie huku armat, okolicznych młotów kuźniczych i hutniczych orkiestr dętych.


| 2021-11-19 | Wiadomości