Inwestycja z dużym rozmachem


_MG_5811

Budowa Muzeum Hutnictwa to element dużego projektu „Rewitalizacja i udostępnienie poprzemysłowego dziedzictwa
Górnego Śląska”, który Chorzów realizuje we współpracy z Muzeum Górnictwa Węglowego.
Miasto Chorzów nabyło halę w 2010 roku od Banku Handlowego w Warszawie. Nim rozpoczęto docelową inwestycję, zabytkowy obiekt został odpowiednio zabezpieczony.
Za prace od strony inwestycyjnej odpowiadał Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.
Do Chorzowa trafiły ogromne pieniądze. To największa dotacja, jaką miasto otrzymało w dziedzinie kultury. Za unijne środki można było budynek zmodernizować i dostosować dla potrzeb muzeum, ale też dobudować szereg innych pomieszczeń, by obiekt był funkcjonalny.
- Najtrudniejszym momentem był czas do złożenia wniosku. To było szaleńcze tempo. Goniły nas terminy. Trzeba oddać duży szacunek projektantom, którzy potrafili się w tak krótkim okresie odnaleźć. Później realizacja szła w spokojniejszym tempie. Pojawiały się co rusz jakieś nowe wyzwania. Stan techniczny obiektu okazał się o wiele gorszy niż się spodziewaliśmy. Pojawiło się duże zasolenie na ścianach. Wynikało to z tego, że budynek przez długi czas był nieogrzewany i źle izolowany. To tylko niektóre z wyzwań, z którymi musiały się zmierzyć firmy realizujące budowę. – relacjonuje prezydent.
Dziś obiekt robi ogromne wrażenie, ale wisienką na torcie będzie rewitalizacja całego otoczenia nowego muzeum. Chorzów otrzyma promesę środków z Banku Gospodarstwa Krajowego. Dzięki tej dotacji, środkom z budżetu Miasta Chorzów oraz funduszom unijnym, miasto Chorzów może ruszyć z budową nowego węzła komunikacyjnego przy ulicy Katowickiej i Metalowców. Na tę i inwestycję oraz na przebudowę ul. Nowej miasto otrzymało 35 mln zł. Ta inwestycja lepiej skomunikuje tę część miasta z terenami przemysłowymi, a także z powstającym Muzeum Hutnictwa.
Powstanie skrzyżowanie na wysokości ulicy Krakusa. Dzięki niemu dojazd do ulicy Metalowców zostanie zapewniony z każdego kierunku. Na razie kierowcy muszą kluczyć po okolicznych ulicach, by na przykład od ul. Metalowców pojechać do Katowic.
– Na wysokości Placu Powstańców Śląskich wybudujemy zintegrowany przystanek autobusowo-tramwajowy wraz z przejściem podziemnym, które ułatwi komunikację pieszym i pasażerom – mówi Marcin Michalik.


| 2021-11-19 | Wiadomości