Mirek Breguła patronem chorzowskiej tężni


_MG_5811

Legendarny wokalista zespołu Universe, Mirek Breguła, przez najbliższy rok będzie patronem tężni solankowej na Placu Hutników. Tak zdecydował zwycięzca aukcji, którą sztab wspólnie z Miastem zorganizowali na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dzięki niej na konto fundacji, która w tym roku zbierała pieniądze na doposażenie dziecięcych oddziałów okulistycznych, wpłynęły 5733 złote. Licytacja była skierowana zarówno do osób prywatnych, jak i podmiotów biznesowych. Zgodnie z regulaminem tężnia mogła zostać nazwana nazwiskiem osoby żyjącej lub postaci historycznej, albo nazwą przedsiębiorstwa. Przez rok o patronie będzie informowała specjalna tabliczka, która stanie na placu Hutników.
Jak się okazało chętnych bardziej niż możliwość reklamy przyciągnął… sentyment. Zwycięzca licytacji, Tomasz Kazik, mieszka w Amsterdamie, ale pochodzi z Chorzowa. Ostatnio angażował się m.in. w organizację zbiórki na rzecz ofiar wojny w Ukrainie, która z holenderskiej stolicy trafiła do Centrum Integracji Międzypokoleniowej, skąd pojechała do Tarnopola.
– Czuję się chorzowianinem i mimo że tu nie mieszkam, to bardzo ciągnie mnie do rodzinnego miasta. Tężnię widziałem tylko na zdjęciach, ale uważam, że na pewno jest ciekawym punktem na mapie Chorzowa – podkreśla Tomasz. – Po publikacji licytacji na jednej z chorzowskich grup internetowych, przeczytałem komentarze i wziąłem w niej udział. Dla WOŚP licytowałem też występ Kabaretu Hrabi, ale tylko po to by podbić aukcję – przyznaje.
Tomasz Kazik myślał, żeby nadać tężni imię „chorzowskich artystów”, których – jak zaznacza – jest ogrom. Uznał jednak, że to byłoby dosyć skomplikowane i wymagające szerszego wyjaśnienia. Ostatecznie wybrał więc Bregułę. – Dlaczego Mirek? Bo każdy w mieście wie kim był. Miałem z nim okazję porozmawiać i tak na prawdę wiele mi ta rozmowa dała – mówi. – Wiem, że jest już jego pomnik na Placu Piastowskim, teraz będzie również patronem tężni. Ona odświeża umysł. Mirek kiedyś odświeżył mój.
Chorzowski magistrat zapowiada, że licytacja w przyszłym roku prawdopodobnie zostanie powtórzona, a zebrane dzięki niej fundusze znów zasilą konto Orkiestry Jurka Owsiaka.

| 2022-03-17 | Wiadomości