Pierwsi lokatorzy zamieszkali przy Karola Miarki 40


_MG_5811

W nowych mieszkaniach komunalnych, w kompleksie przy ulicy Karola Miarki 40, są już pierwsi lokatorzy. To najważniejsza inwestycja tego typu w nowoczesnej historii miasta. Dawny budynek Zespołu Szpitali Miejskich (tzw. dwójka), został zaadaptowany na mieszkania. Na powierzchni 3 tys. 934 metrów kwadratowych powstało 77 lokali, które sukcesywnie trafiają do mieszkańców Chorzowa. W obiekcie wykonano pięć wind, a także wózkownie i rowerownie. Znajdują się tam także parkingi oraz garaże podziemne.
– Mieszkania są wykończone, jak to się mówi, „pod klucz”. Wyposażono je w sanitariaty, kafelki i panele. Część z nich posiada balkony lub tarasy. Cieszę się, że dziś możemy już oficjalnie zajrzeć do tych komfortowych mieszkań wraz z ich nowymi lokatorami – mówi Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa. Część lokali przystosowana jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami - mają poszerzane drzwi i system przycisków przywołujących pomoc. W pięciu klatkach schodowych funkcjonują nowoczesne windy, a na terenie budynku mieszczą się garaże i miejsca postojowe.
– Wszędzie się stawia na ludzi młodych i to dobrze, ale taka inicjatywa to dla nas szansa. W końcu każdy będzie kiedyś seniorem – wskazuje nowa lokatorka Grażyna Guziałek i dodaje: – Już byłam w nowym mieszkaniu. Mam teraz piękny balkon. Już niebawem będę kwiatki sadziła i piła na nim kawę.
Mieszkania znajdują się w czterech segmentach: południowym, północnym, wschodnim i środkowym. Łącznie w budynku znajdzie się sześć klatek schodowych. Przy ul. K. Miarki 40 zaplanowano 23 mieszkania, przy K. Miarki 40a będzie 7 mieszkań, przy K. Miarki 40b – 16 mieszkań, K. Miarki 40c – 8 mieszkań, przy Miarki 40d – 20 mieszkań, a przy K. Miarki 40e – 3 mieszkania.
W budynku został wykonany pełen węzeł sanitarny, instalacje elektryczna, wentylacyjna, wodno- kanalizacyjna, a także ogrzewanie z sieci ciepłowniczej, które będzie rozliczane indywidualnie na mieszkania. We wszystkich mieszkaniach wykafelkowano łazienki i przedpokoje, wymalowano też ściany oraz zamontowano kaloryfery.
Budowa kosztowała 18 milionów złotych, z czego 8 mln złotych to dofinansowanie z BGK. Do zamieszkania w nowym budynku uprawnionych jest już 35 najemców, którzy wzięli udział w miejskich programach mieszkaniowych dla seniorów i rodzin. Pozostałe mieszkania zostaną przydzielone w ramach kolejnych programów i listy oczekujących na lokal z mieszkaniowego zasobu Gminy Chorzów.
Co ważne, Miasto zamierza wykorzystać też zwolnione lokale, które zostały opuszczone przez lokatorów kompleksu przy ul. K. Miarki. Ich stan techniczny zostanie teraz poddany analizie. Część z nich z pewnością zostanie wyremontowana i przekazana lokatorom, którzy znajdują się na liście oczekujących na mieszkanie.
Tak dużej inwestycji mieszkaniowej w mieście jeszcze nie było. To ważne przedsięwzięcie inwestycyjne, ale również społeczne. Poza tym, że oddajemy nowe mieszkania, to podnosimy standard życia i warunki bytowe naszych seniorów. Natomiast mieszkania, które zostały zwolnione, w części zostaną wyremontowane i trafią do osób z listy oczekujących – Mariola Roleder, Zastępca Prezydenta Chorzowa.


Prezydent Andrzej Kotala przekazał pierwsze klucze nowym lokatorom

| 2022-03-17 | Wiadomości