Po śląsku, ale nowocześnie

Kultura z dobrą kuchnią zdecydowanie idą w parze. A najlepszym przykładem z ostatnich tygodni – i to chorzowskim – jest Kulturalna Bistro, które od początku lutego działa w MDK „Batory”.
Restauracja w tym miejscu funkcjonowała przez wiele lat. Jednak jej dotychczasowy właściciel przeszedł na zasłużoną emeryturę. Na wynajęcie lokalu zdecydował się Arkadiusz Malcherczyk, który od 15 lat jest kucharzem. – Dodatkowo moja żona pasjonuje się cukiernictwem i to ona zajmuje się przygotowaniem ciast, tortów i deserów, które są u nas codziennie. Od jakiegoś czasu mieliśmy pomysł, żeby otworzyć coś swojego. Kiedy pojawiła się okazja, długo się nie zastanawialiśmy – przyznaje.
Malcherczykowie są z Batorego. Z dzielnicą czują się bardzo mocno związani. Widać to po wystroju lokalu. Poza tym, że został unowocześniony, to na ścianach zawieszono stare zdjęcia, na których widać m.in. Hutę Batory oraz zabytkowe hajduckie zabudowania.
W menu znajdziemy dania kuchni śląskiej, ale w nowoczesnej formie. Są w nim pierogi z panczkrautem i krupniokiem, jest żur śląski na swojskim zakwasie, bułka z szarpaną wieprzowiną, stek ze schabu, krem wege z białych warzyw oraz sałatki, np. z grillowanym kurczakiem. Codziennie również dostępna jest śląska rolada z kluskami i modrą kapustą, a w niedziele można ją zjeść w zestawie z pysznym rosołem podawanym z lanym ciastem. – Kartę mamy dosyć krótką, ale chcemy żeby wszystko, co podajemy było świeże. Naszą kuchnię opieramy na produktach od lokalnych dostawców – wyjaśnia szef kuchni.
Wyróżnikiem dla restauracji jest niewątpliwie bliskie sąsiedztwo MDK. – To bez wątpienia jest symbioza. Korzystamy na niej i my, i dom kultury. Choć oczywiście trzeba przyznać, że „Batory” ma już swoją renomę, a my musimy jeszcze sporo na nią popracować. Jednak bardzo się cieszymy, że możemy gościć u nas osoby, które przychodzą na koncerty, warsztaty i babskie combry To nieco ułatwia nasze codzienne funkcjonowanie – przyznaje Arkadiusz.
Kulturalna Bistro jest otwarte od wtorku do niedzieli, od 11:00 do 20:00.

| 2022-03-17 | Puls Miasta