Szkoły gotowe na 1 wrześniaRozpoczyna się nowy rok szkolny. Po półrocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa szkoły zapełnią się uczniami. Miasto szykuje się na nową szkolną rzeczywistość. We wszystkich placówkach są zwiększone środki bezpieczeństwa. Dyrektorom przyświeca jedna myśl: najważniejsze jest zdrowie uczniów i pracowników.
Ministerstwo Edukacji narodowej chce, aby od 1 września uczniowie wrócili do stacjonarnych zajęć. Resort edukacji przedstawił wytyczne. Dotyczą one organizacji zajęć, higieny i gastronomii. O dokładny, wewnętrzny regulamin placówki ma zadbać jej dyrekcja. Dostosowując zasady do możliwości szkoły.
W tym roku do chorzowskich szkół podstawowych pójdzie 8160 (w tym 980 pierwszoklasistów). Oprócz tego nieco ponad 5000 uczniów szkół ponadpodstawowych i stu do szkół policealnych. Do przedszkoli zapisanych zostało 3346 dzieci. Miasto przygotowuje się, by wszystkim zapewnić odpowiednie środki bezpieczeństwa.
Chorzów nie jest objęty żadną strefą specjalnych obostrzeń. W związku z tym przygotowuje się na pełne otwarcie szkół we wrześniu. Korzystając z doświadczeń z wiosny, wszystkie szkoły zaopatrują się w potrzebne środki bezpieczeństwa tj. płyny, maseczki i przyłbice. Dyrektorzy wydzielają osobne wejścia i wyjścia oraz sale przeznaczone do izolacji.
Miasto będzie również przygotowane, gdy trzeba będzie przejść w zdalny tryb pracy. Chorzów wiosną brał udział w programie „Zdalna Szkoła”, dzięki któremu pozyskano laptopy dla uczniów. Miasto nadal będzie aktywnie uczestniczyło w kolejnych programach, takich jak chociażby „Zdalna Szkoła +” oraz „Aktywna Tablica”.
Odbyliśmy specjalną naradę przed rozpoczynającym się rokiem szkolnym ze sztabem zarządzania
kryzysowego i dyrektorami szkół i przedszkoli. Wszystkie placówki mają zapas płynów do dezynfekcji i maseczek dla pracowników. Z wydziału zarządzania kryzysowego dostaniemy rękawiczki i przyłbice. Otrzymaliśmy również środki bezpieczeństwa od ministerstwa. To zestaw rękawiczek, maseczek i płynów. Będę domagał się, by wszyscy pracownicy szkół używali maseczek, a tam, gdzie jest bezpośredni kontakt, jednorazowych rękawiczek. Zrobimy, ile się da. Konsekwentnie będziemy uczulać rodziców, żeby nie wysyłali dzieci do szkół jeśli są przeziębione, chore, mają podwyższoną temperaturę i w sytuacji, gdy mogły mieć kontakt z osobą zakażoną. Ta zasada powinna być najważniejsza i jej przestrzeganie w znacznym stopniu powinno wyeliminować powstawanie nowych ognisk zakażeń – Wiesław Ciężkowski, Zastępca Prezydenta Chorzowa.

| 2020-08-30 | Bez kategorii, Wiadomości