Szyb Prezydent już po remoncie

Na piękny Chorzów znów można spojrzeć z wysokości tarasu widokowego Szybu Prezydent. Prace związane z modernizacją oświetlenia i rewitalizacją wieży już się zakończyły, a mieszkańcy ponownie mogą korzystać z zabytku od 31 lipca.
Za kwotę niecałych 700 tysięcy złotych naprawiono i zabezpieczono największy zabytek Chorzowa. Po ponad 10 latach dzielnej służby mieszkańcom i turystom trzeba było chociażby uzupełnić konstrukcję żelbetową, zabezpieczyć wieżę przed działaniem deszczu i śniegu oraz odmalować obiekt. Dodatkowo za 70 tysięcy złotych pozyskanych z Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej zmodernizowano też oświetlenie wieży. Naprawiono oświetlenie słupowe, wymieniono oprawy oświetleniowe na ziemi, zmodernizowano zasilanie i ciągi kablowe, a także wyregulowano i zaprogramowano system oświetlenia.

Szyb Prezydent jest wieżą widokową, dlatego ze względów bezpieczeństwa musi pozostawać w nienagannej kondycji. Po kilku miesiącach przerwy chorzowianie i turyści znowu mogą podziwiać Chorzów z poziomu tarasu widokowego naszego zabytku. Mamy też inną dobrą informację związaną z chorzowskimi zabytkami. Gotowy jest już dach starego ratusza w Chorzowie Batorym. Nowy dach kosztował niemal 900 tysięcy złotych i pozwoli uchronić zabytek przed dalszym niszczeniem. – Marcin Michalik, Zastępca Prezydenta Chorzowa.

| 2021-08-29 | Puls Miasta