Uczniowie z Chorzowa wśród najlepszych

Uniwersytet najlepszych to program mający na celu rozwijanie pasji najzdolniejszych uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych zainteresowanych rozwojem naukowym. Program realizowany przez Uniwersytet Śląski wspiera Miasto Chorzów.
Najważniejsza jest indywidualna relacja mistrz-uczeń. Taka zasada przyświeca twórcom programu „Uniwersytet najlepszych”. Główną metodą pracy w programie jest bowiem edukacja spersonalizowana oparta na tutoringu.
W połowie września na Uniwersytecie Śląskim odbyła się konferencja podsumowująca akcję. Wzięło w niej udział 57 najzdolniejszych uczniów z województwa śląskiego.
Wśród nich był Jan Chełmecki, uczeń I LO im. Juliusza Słowackiego. Szesnastolatek lubi nauki ścisłe, szczególnie matematykę. Obecnie skupia się na poznaniu analizy matematycznej, którą chciałby wykorzystać do tworzenia matematycznych modeli zjawisk fizycznych. Marzy o tym, by zostać fizykiem teoretycznym. W wolnym czasie trenuje boks. Akcję uniwersytetu ocenia pozytywnie. – W „Uniwersytecie najlepszych” uczestniczyłem już drugi rok. Obaj moi tutorzy byli fizykami. Rozwinąłem swój aparat matematyczny i zdolności prowadzenia obliczeń numerycznych, oprogramowania. Najcenniejsze jest to, że mogę być z nauczycielem sam na sam. Wtedy praca jest bardziej wydajna – mówi miłośnik fizyki.
Tutor jest opiekunem pomagającym w znalezieniu optymalnej ścieżki naukowej i dostosowaniu jej do zainteresowań ucznia. Podczas spotkań tutor pracuje z uczestnikiem, podejmując próby trafnego rozpoznania jego potencjału, pomaga w odkryciu i rozwinięciu talentów, wspólnie z podopiecznym wyznacza ścieżkę rozwoju oraz motywuje do długotrwałej współpracy w rozwoju osobistym i naukowym.
Organizatorami programu są Uniwersytet Śląski w Katowicach, Miasto Katowice, Miasto Sosnowiec oraz Miasto Chorzów. Współorganizatorami są Pałac Młodzieży w Katowicach oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Katowicach.
– Nasze miasto od lat wspiera inicjatywy realizowane przez Uniwersytet Śląski. „Uniwersytet najlepszych” to bardzo dobry pomysł na to, by wspierać młodych i zdolnych uczniów. Jest nam miło, że wielu utalentowanych uczniów z chorzowskich szkół pozytywnie odpowiada na tę ofertę – Wiesław Ciężkowski, Zastępca Prezydenta Chorzowa.

| 2020-09-28 | Puls Miasta