Uwalniamy czytanie


XI edycja Wolności Czytania różni się nieco od dotychczasowych. Z powodu ograniczeń epidemiologicznych nie można było przprowadzić zbiórki i bezpłatnej dystrybucji książek. Nie oznacza to jednak, że w programie festiwalu zabrakło atrakcji i wyjątkowych spotkań z książką.
Tegoroczny cykl wydarzeń czytelniczych zainaugurowano 18 września w Restauracji „Literacka” spotkaniem z profesorem Ryszardem Koziołkiem. Znany literaturoznawca, a od kilku tygodni także rektor Uniwersytetu Śląskiego, w rozmowie z Michałem i Kacprem Łukowiczami, omówił temat „Jak myśleć literaturą”. W kolejnych dniach miłośnicy książek mogli się spotkać w Księgarni „Dopełniacz” m.in. z Martą Matyszczak – chorzowską autorką serii „Kryminał pod psem” oraz Barbarą Szmatloch i Józefem Krzykiem, którzy w rozmowie z Jackiem Kurkiem opowiedzieli o kulisach powstania książki pt. „Korfanty. Silna Bestia”. Bardzo interesujące było także popołudnie z młodymi twórcami – uczniami i absolwentami chorzowskiego „Słowaka”: Zuzanną Śliwińską, Kacprem Łukowiczem oraz Tomaszem Pyrcią, z którymi rozmawiała Marta Banaś.
W Księgarni „Dopełniacz”, która była gospodarzem „Dnia komiksu i fantastyki”, zorganizowano komiksowe warsztaty dla dzieci. Obok księgarni ustawiono komiksowy escape room, przygotowano kiermasz komiksów, przeprowadzono fantastyczne czytanie ze Śląskim Klubem Fantastyki. W „Dopełniaczu” odbyły się dwa spotkania z autorami komiksów transmitowane na żywo.
W Restauracji „Literacka” przygotowano czytelnię komiksów, a w Galerii Sztuki Muzycznej i Obrazu Pavilon „A” na chorzowskim Rynku można było posłuchać muzyki filmowej m.in. z płyt winylowych i kaset magnetofonowych, a także obejrzeć trailery z filmów powstałych na bazie komiksów i fantasy.
Zapraszamy na kolejne, październikowe wydarzenia w ramach Wolności Czytania 2020 – szczegóły dostępne na stronie: www.chorzow.eu. 

| 2020-09-28 | Puls Miasta