Wielkopiecówka

Specjalne wydanie „Twojego Chorzowa” zatytułowaliśmy „Wielkopiecówka”. Taki tytuł nosiło pismo, które znajduje się w zbiorach Muzeum Hutnictwa.
„Wielkopiecówka” była żartobliwym i gustownie zredagowanym, opracowanym ręcznie pismem. Wydano ją we wrześniu 1937 r. z okazji uruchomienia wielkiego pieca w Hucie „Piłsudski” (taką nazwę nosiła chorzowska huta w latach 1935-1939). Nowy wielki piec był bodaj największym osiągnięciem technologicznym w chorzowskiej hucie okresu międzywojnia. W wydawnictwie na uwagę zasługuje z jednej strony dowcipny ton artykułów i rysunków, ale także profesjonalne treści wyjaśniające przebieg produkcji, które ujęte są w przystępną i jedynie na pozór lekką formę.
„Każde wielkie przedsięwzięcie ma swoje poważne i wesołe strony. Tych pierwszych jest zawsze więcej i one zazwyczaj pozostają w pamięci potomnych. Te drugie zjawiają się jak robaczki świętojańskie, błysną wesołym ognikiem i gasną z pamięcią o nich. Zadaliśmy sobie trud i staraliśmy się wyłapać wszystkie robaczki świętojańskie, jakie się pojawiały wokół budowy Wielkiego Pieca A na hucie Piłsudski. W ich przebłyskach widzieliśmy wiele spraw i ludzi w krzywym zwierciadle karykatury. Znajdziesz i Ty tam siebie, łaskawy czytelniku, którego prosi o pobłażanie redakcja Wielkopiecówki” – napisano we wstępniaku.
Oto w jaki sposób świętowano dzieło zaczynające się od deski kreślarskiej, a kończące na otwarciu nowoczesnego wielkiego pieca. Nadając taki tytuł specjalnemu wydaniu Twojego Chorzowa chcieliśmy również podkreślić niezwykle ważne wydarzenie, jakim jest otwarcie Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Redakcja Twojego Chorzowa

| 2021-11-19 | Puls Miasta